استفاده عادلانه با توجه به قوانین کپی رایت یوتوب چیست؟

دستورالعمل استفاده منصفانه

كشورهاي مختلف قوانين مختلفي در مورد زمان پذيرش استفاده از مواد بدون اجازه صاحب حق چاپ دارند. به عنوان مثال ، در ایالات متحده ، آثار تفسیر ، انتقاد ، تحقیق ، تدریس یا گزارشگری اخبار ممکن است استفاده منصفانه تلقی شود. برخی دیگر از کشورها ایده مشابهی به نام معامله منصفانه دارند که ممکن است متفاوت عمل کند.

دادگاهها با استفاده از حقایق هر مورد خاص ، كاربردهای بالقوه منصفانه را تحلیل می كنند. احتمالاً می خواهید قبل از آپلود ویدیوهایی که حاوی محتوای محافظت از حق چاپ هستند ، از یک مشاوره حقوقی استفاده کنید.

۴ بند اصلی

در ایالات متحده ، استفاده منصفانه توسط یک قاضی تعیین می شود ، که تحلیل می کند چگونه هر یک از چهار عامل استفاده منصفانه برای یک مورد خاص اعمال می شود.

1. هدف و شخصیت استفاده ، از جمله این که آیا چنین کاربردی ماهیت تجاری دارد یا برای اهداف آموزشی غیرانتفاعی است

دادگاهها معمولاً بر اینكه آیا استفاده "تحول پذیر" است ، توجه می كنند. یعنی اینکه آیا این عبارت یا معنای جدید را به اصل اضافه می کند ، یا اینکه صرفاً از نسخه اصلی کپی می کند. کاربردهای تجاری کمتر احتمالاً منصفانه تلقی می شوند ، هرچند که می توان از یک ویدیو درآمدزایی کرد و هنوز هم از دفاع استفاده منصفانه استفاده می کند.

2. ماهیت اثر دارای حق چاپ

استفاده از مطالب از آثار عمدتاً واقعی بیشتر از استفاده از آثار صرفاً داستانی منصفانه است.

3. مقدار و میزان قابل توجهی که بخشی از آن در رابطه با اثر دارای حق چاپ استفاده شده است

وام گرفتن بخش های کمی از مواد اولیه به احتمال زیاد نسبت به وام گرفتن بخش های بزرگ ، استفاده عادلانه محسوب می شود. با این وجود ، حتی اگر این یک قلب کوچک "اثر" را تشکیل دهد ، ممکن است در بعضی مواقع در برابر استفاده منصفانه وزن داشته باشد.

4- تأثیر استفاده بر بازار بالقوه اثر یا حق چاپ اثر دارای حق چاپ

مواردی که به توانایی صاحب حق نسخه برداری آسیب می رسانند تا از اثر اصلی خود استفاده کند ، احتمال استفاده منصفانه کمتر دارند. دادگاه ها گاهی اوقات در مواردی که مربوط به پیراهن است ، تحت این عامل استثنا ایجاد کرده اند.

توهمات رایج در مورد قوانین کپی رایت

برخی اطلاعات غلط در آنجا وجود دارد که ممکن است شما را به این باور برساند که اگر چند کلمه جادویی بگویید ، کاربرد منصفانه به طور خودکار اعمال می شود. در حقیقت هیچ گلوله ای از نقره وجود ندارد که تضمین کند شما در هنگام استفاده از مطالب دارای حق چاپ از طرف شما متعلق به محافظت عادلانه است. دادگاهها هر چهار عامل ذکر شده در بالا را مورد بررسی قرار می دهند و وزن آنها را براساس موارد مورد بررسی قرار می دهند. در اینجا اسطوره های متداول آورده شده است:

توهم شماره 1: اگر اعتبار را به صاحب حق چاپ اختصاص دهم ، استفاده من به طور خودکار استفاده منصفانه است.

همانطور که در بالا دیدید ، تحول پذیری معمولاً یک کلید در تحلیل استفاده منصفانه است. اعتبار دادن به صاحب یک اثر دارای حق چاپ ، به خودی خود یک نسخه غیر تحول آمیز از مواد آنها را به استفاده عادلانه تبدیل نمی کند. عباراتی مانند "همه حقوق به نویسنده می رود" و "من مالک آن نیستم" به طور خودکار به معنای استفاده منصفانه از آن مطالب نیست - و به معنای این نیست که شما اجازه مالک حق چاپ را دارید.

توهم شماره 2: اگر من یک سلب مسئولیت در ویدیوی خود قرار دهم ، استفاده من از استفاده منصفانه است.

همانطور که در بالا اشاره کردیم ، هیچ کلمه جادویی وجود ندارد که این کار را برای شما انجام دهد. ارسال چهار عامل استفاده منصفانه در ویدیوی شما یا شامل عبارت "هیچ تخلف در نظر گرفته نشده است" شما را از ادعای نقض حق نسخه برداری به طور خودکار محافظت نمی کند.

توهم شماره 3: استفاده از "سرگرمی" یا "غیر انتفاعی" به طور خودکار استفاده منصفانه است.

دادگاه ها با هدف ارزیابی میزان عادلانه بودن هدف استفاده شما را بررسی می کنند ، اما سه عامل باقی مانده نیز باید در نظر گرفته شوند. بعنوان مثال اعلام كردن بارگذاری شما "فقط برای مقاصد سرگرمی" ، بعید است كه مقیاسهای آزمون تعادل استفاده منصفانه را نوك كنید. به طور مشابه ، استفاده از "غیرانتفاعی" در تجزیه و تحلیل استفاده منصفانه طرفدار است ، اما این به خودی خود دفاع نیست.

توهم شماره 4: اگر من مطالب اصلی را که ایجاد کردم به اثر حق نسخه برداری شخص دیگری اضافه کنم ، استفاده من استفاده منصفانه است.

حتی اگر چیز کمی از خود را به محتوای شخص دیگری اضافه کرده باشید ، ممکن است نتوانید از دفاع استفاده منصفانه استفاده کنید - به ویژه اگر محتوای شما نتواند اصطلاح ، معنی یا پیام جدید را به اصل اضافه کند. مانند سایر موارد مورد بحث در اینجا ، دادگاه ها چهار عامل آزمایش استفاده منصفانه ، از جمله مقدار اصلی مورد استفاده را در نظر می گیرند.

YouTube طبق قانون حق چاپ ، تعداد زیادی از درخواست های حذف شده را دریافت می کند ، از ما می خواهد ویدیوی حذف شده توسط صاحبان حق چاپ را نقض کند. بعضی اوقات این درخواست ها فیلم هایی را هدف قرار می دهند که به نظر می رسد نمونه هایی از استفاده منصفانه هستند. دادگاه ها تصریح کرده اند که صاحبان حق چاپ قبل از ارسال یک اعلامیه حق چاپ حق چاپ باید استفاده منصفانه را در نظر بگیرند ، بنابراین در بسیاری از موارد (اگرچه این درصد بسیار کمی از حق چاپ حق چاپ است) ، ما از صاحبنظران حق می خواهیم که تأیید کنند که آنها این تجزیه و تحلیل را انجام داده اند.

در بعضی موارد بسیار ویژه ، از سازنده ویدیو خواسته ایم به تلاش جدیدی بپیوندد که از بهترین نمونه های "استفاده منصفانه" در YouTube در برابر درخواست های حق نسخه برداری محافظت کند. از طریق این ابتکار ، YouTube در صورت ایجاد نتیجه توقیف دعوی برای نقض حق نسخه برداری ، به سازندگانی که ویدئوهای استفاده منصفانه آنها در معرض اخطارهای پرداخت تا 1 میلیون دلار هزینه حقوقی است ، جبران می کند. این تضمین می کند که سازندگان فرصتی برای محافظت از کار خود داشته باشند و با آموزش مردم به اهمیت و حدود آموزه استفاده منصفانه ، کل دنیای خلاقیت را بهتر می کنند.

لطفاً توجه داشته باشید ، فیلم های نمایش داده شده در بالا نشان دهنده بخش کوچکی از تعداد درخواست های حق چاپ برای ما است که ما دریافت می کنیم - آنها حتی درصد کمی از تعداد استفاده بالقوه منصفانه ای را که مشمول مالکیت مالکیت هستند ، نشان می دهند. YouTube فقط قادر است هر سال تعداد کمی از فیلمهای انفرادی را با استفاده از Fair Use Protection ارائه دهد ، که ما بر اساس فاکتورهای مختلفی انتخاب می کنیم. ما سعی می کنیم فیلم هایی را انتخاب کنیم که نمایانگرترین کاربرد منصفانه باشد. اگر ویدیوی شما برای این تلاش انتخاب شده است ، ما با شما در تماس خواهیم بود. لطفاً با ما تماس نگیرید و از ما برای محافظت از ویدئوی خود با ما تماس بگیرید. اگر بتوانیم این محافظت را به شما ارائه دهیم ، شما را پیدا خواهیم کرد.

در حالی که ما نمی توانیم دفاع حقوقی را برای همگان ارائه دهیم ، در مورد اعلامیه های منتسب به تأثیرگذاری بر همه سازندگان ، هوشیار خواهیم بود. ممکن است شما شاهد پوشش مطبوعاتی در مواردی باشید که ما از صاحبان حقوق خواسته ایم تا در موارد تجدیدنظر در مالکان یا فیلمهای استفاده منصفانه دوباره تجدید نظر کنند.